Seminaride sari "Sugu (kõver)peeglis"

Seminaride sarja eesmärk on tutvustada sootemaatikat ja ärgitada inimesi mõtlema soolisust ja selle konstrueeritust puudutavatel teemadel. Teemaga seonduvaid termineid tutvustatakse ja asetatakse konteksti visuaalsete vahendite kaudu. Seminaridel vaadatakse Eesti dokumentaalfilme, millele järgneb vestlusring, kus huvilised saavad vastaval teemal mõtteid vahetada. Arutatakse erinevate kultuuris levinud narratiivide ja meie peegeldatud kogemuse üle. Üritused on eelkõige suunatud tudengitele, kuid teretulnud on ka kõik teised huvilised.

 

 

9. november ISAMAA ILU (A. Maimik, J. Kilmi 2001)

 

Dokumentaalfilm vaatleb kahte matriarhi: Tiina Jantson valitseb Eesti minimissi- ja missiseimpeeriumi, Anne Eenpalu juhatab aga sõjalis-patriootliku lasteorganisatsiooni Kodutütred vägesid. Filmi peategelased on väga erinevad, ent midagi on neis naistes ka sarnast. Film heidab pilgu väärtustele, soorollidele ja moraalinormidele 21. sajandi alguse Eestis. Motoks on «Kui mehed valmistavad pomme, siis naised loovad ilu siia maailma».

 

 

23. november ELAV JÕUD (A. Maimik, J. Kilmi, 2003)

 

Dokumentaalfilm jälgib kolme erineva sotsiaalse tausta ja maailmavaatega mehe olelusvõitlust edukusele ja võimukusele tuginevas ühiskonnas. See on film tööst, väärikusest ja meeleheitest ning dekonstrueerib meheks olemise jäiku rollimudeleid kaasaegses eduühiskonnas.

 

 

6. detsember MA OLEN JU NAINE (K. Grünberg, 2005)

 

Dokumentaalfilmi teemaks on erinevad vaated emadusele. Peategelane Airika põlvneb baltisaksa aadlike suguvõsast. “Eesti keerulise ajaloo tagajärjel on selle pere naised läbi kolme põlve kasvatanud oma tütreid üksinda,” räägib Grünberg. “See lugu on ühelt poolt ühe pere lugu ja teisalt ka Eesti ühiskonna lugu. Airika väliselt radikaalne suhtumine meestesse ja emadusse osutub lähemal vaatlusel enesekaitseks. Ta ei soovi olla ohver, olla maha jäetud.“

 

Üritused algavad kell 19 SA Domus Dorpatensise majas (Ülikooli 7, II korrus)

 

Toetajad: Sotsiaalministeerium ja Avatud Eesti Fond