Käivitunud algatusedMida selle infoga teha?


1. Huviline - Kõik kodanikualgatused vajavad inimesi, kes oleks nõus vabatahtlikuna panustama, oma aega, oskusi, teadmisi, kontakte jagama, raha või vahendeid annetama jne. Iga algatuse juures on ka kirjas, kuidas meeskonnaga kontakti saada ja neid abistada, et hea idee tehtud saaks!

2. Ajakirjanik - Et võimalikult paljud huvilised häid ideid toetama jõuaksid, on eriti oluline, et info algatustest jõuaks võimalikult paljudeni üle Eesti. Sina saad aidata! Kirjuta kas üldiselt Kodanikuühiskonna Nädalast ja KUUR inkubaatoritest, et huvilised võiksid jõuda siia lehele ja saaksid aidata mõnd ideed teostada või võta otse ühendust mõne sümpaatse algatuse eestvedajaga ja kajasta nende tegemisi.

3. Ettevõte - Algatustel on tublid ja entusiastlikud vabatahtlikud meeskonnad, kuid sageli puudust veidikesest finantsressurssidest või töövahenditest, mida Sinu ettevõte võib olla võimeline pakkuma. Loe algatuste kohta lähemalt siitsamast ning võta eestvedajatega otse ühendust. Sinu abi on väga oodatud!

Kõik algatused:


Narva 28.04

+ Ida-Virumaa päevad

Narvas võeti ette Ida-Virumaa kuvandi parendamine: kavandatakse mitmepäevalisi Ida- Virumaa tutvustusüritusi teistes Eesti paikades, kus oleksid esindatud spordi- ja kultuuriklubid ning turismi- ja ettevõtlusvõimalused.
Veebileht | Facebook | Kontaktvirotar(at)phnet.fi


Paide 28.04

+ P.A.I.turg

P.A.I.turu eesmärk on panna inimesi mõtlema, kui palju tegelikult asju vajame või ei vaja. Mõte on olemasolevaid ressursse omavahel vahetada. P.A.I.turule võivad inimesed tuua kasutatud, kuid nende jaoks kasutuks muutunud asju, näiteks riided või aksessuaarid,  kapis seisvad lauanõud, lasteasjad, millest on välja kasvatud, liigne mööbel, tööriistad jne.

Esmalt hinnatakse turul asjade väärtus ning P.A.Ide pankur ostab asjad P.A.Ides (kogukondlikus maksevahendis ehk kohalikus rahas) ära. Saadud P.A.Ide eest saab turule tulnu soetada müügis olevate asjade seast endale vajalikku. Samuti on plaanis korraldada oksjon

Mõned päevad enne turupäeva võiks linnas ja ümbruskonnas ringi sõita PAIbuss koos PAImeeskonnaga, mis korjaks müüki mineva kraami kokku inimestelt, kel puudub võimalus see ise kuidagi kohale toimetada.

Kui ettevõtmine õnnestub, on tulevikus võimalik vahetuskaupa teha ka portaali ePai.ee kaudu.

Kontakt: Kairi Randmer, kairirandmer(at)gmail.com


+ Lähme metsa!

Idee eesmärk on meelitada inimesi metsa ning muuta metsas käimine mõtestatuks. Metsas käimine on hea vahend stressi ja depressiooni vastu, sellega arendatakse loodussäästlikku mõtlemist ning antakse inimestele võimalus tutvuda teiste loodushuvilistega.

Meeskond soovib korraldada vahvaid väljasõidumatku, erinevaid programme metsas erinevatele sihtgruppidele, nii õpilastele kui igapäevaselt kontoris töötavatele täiskasvanutele. Metsaskäikudel osaleksid tuntud loodussõbrad ja metsainimesed ning ka loomeinimesed, kes on loodusest inspiratsiooni saanud. Need inimesed aitaksid osalejatel märgata looduses seda, mida nad ehk muidu ei oskaks tähele panna.

Kontakt: Jan Vutt, jan.vutt75(at)gmail.com
                   Marve Piip, marve.kyani(at)gmail.com


+ Muusika töötuba Paide kogukonnakeskusesse

Meeskonna eesmärgiks on luua Paide kogukonnakeskusesse muusika töötuba, mis annaks võimaluse nii formaalse muusikaharidusega kui iseõppinud muusikutele, aga ka neile, kes ühtegi pilli ei valda, võimaluse ühiseks musitseerimiseks ning selle nautimiseks. Samuti on kogukonnakeskuses edaspidi võimalik õppida pillide remontimist ja renoveerimist ning ise pillide valmistamist. Tulevikus võiks Paides olla ka pillide tootmine.

Kontakt: Maiko Kesküla, maiko(at)jarva.ee
                   Thea Kristal, theakristal(at)hot.ee


+ AJUPESUBUSS

Ajupesubussi eesmärgiks on toota hallist massist kirgastunud (loovaid) inimesi ja aktiivseid ühiskonna liikmeid. Bussi sisenenud inimene kogeb seal uut infot, mis paneb teda mõtlema nii enda, tema keskkonna kui ka ühiskonna ja maailma peale laiemalt. Info edastatakse sellisel viisil, et külastaja saaks kasutada kõiki oma meeli info vastu võtmiseks.  Ajupesubuss peegeldab endas aktiivseks kodanikuks saamise protsessi, kasutades selleks nii pilti, heli, videot kui ka näitemängu. Üheks, ühtlasi atraktiivseks ja agressiivseks visuaaliks võiks olla maskott, kes esmalt kangastub groteskse „kollina“, kuid muutub Ajupesubussi etappe läbides imekauniks olendiks. Esialgne šokk toob esile vaimse ja/või emotsionaalse avanemise

Ideed iseloomustav moto: Mis algab ajuvabana, lõppeb vabaajuna.

Toetavad tegevused Ajupesubussi ümber:

a.       Mõttetalgud ja ajurünnakud erinevatel teemadel
b.      Minitalgud kohaliku elu edendamiseks
c.       Ajupesubussi maskoti meisterdamine
d.      Erinevad (eesmärki toetavad) positiivset ja negatiivset šokki põhjustavad tegevused

Kontakt: Edgar Špongolts,  edgar.spongolts(at)gmail.com


Pärnu 28.04

+ Rattahoidikud kesklinnas

Lahendati konkreetset kitsaskohta, mis puudutab korralike rattahoidikute puudumist Pärnu linnas. Probleemi lahendamisega jõuti koos inkubaatori mentoritega päris kaugele: kirjutati pöördumine Pärnu linnapeale, kuhu oodatakse veel 300 inimese allkirja, et pöördumine jõuaks linnavolikokku.

Petitsioon | Kontakt: margomartsoo(at)gmail.com


+ Iga mehe annetuskeskond

Eestis on küllaltki populaarne annetustegevus. On olemas suured annetuskeskkonnad (Swedbank) ja heategevusorganisatsioonide omad kitsad keskkonnad. Puudub aga nö igamehe annetuskeskkond, milles oleks väga lihtne algatada annetust vajavaid projekte, annetusi teha ning omada täit ülevaadet annetusega toimuvast. Internetipõhine nö "igamehe annetuskeskkond". Võrdlusena Saksamaal toimiv algatus http://www.betterplace.org.

Veebileht  | Kontakt: andrus.kallastu(at)eesti.ee


+ Poolelijäänud põhiharidus

Seadusega on nõutud põhiharidus, aga seda ei ole võimalik omandada kui jääb korra pooleli. Saaremal näiteks on 13% elanikest vähem kui viie klassi haridus.

Veebileht | Kontakt: erakerka(at)starline.ee


Tallinn 29.04

+ Noored tallinlased keskkond

Noored tallinlased ettevõtmise eesmärgiks on luua ühine infokanal nii eesti- kui muukeelsetele Tallinna noortele. Keskkond jagab infot, mida ja millal Tallinna noored teevad, postitatakse nii teateid kui videoid. Sihiks on muuta Tallinn koos elujõulisemaks.

Facebook Kontakt: nooredtallinlased(at)gmail.com


+ Turvalisuse keskkond

Turvalisust käsitleva kogukonnaportaali http://www.safecommunity.ee arendamine eesmärgiga suurendada elanike kaasatust turvaliseküsimustesse ning vähendada inimeste teadmatust ja ignorantsust turvalisusest: seotult nii kuritegelikkuse, liikluse, lastega. 

Hetkel vajame turunduslikku tuge, et seda keskkonda viia laiema kasutajate ringini ning seega saada inimesi osalema selles infoivahetuses. Samuti oleks ehk vaja ka tuge selles osas, et võimendada selle veebikeskkonna kasutusotstarvet laiemalt kui vaid elanikkond ja asumiseltsid.

VeebilehtKontakt: anne.veerpalu(at)safecommunity.ee


+ Inspiratsiooni ja loomekeskus

Ettevõtmise eesmärk on luua Nõmmele selline keskus, kus saaksid toimuda kultuuri ja kogukonnategevused, kus alustavad looveettevõtjad saaksid teha oma esimesi samme, inimsed erinevates vanustes tegeleda millegi enda jaoks põnevaga.

Kontakt: yllemitt(at)live.com


Tartu 29.04

+ Raamatute digitaliseerimine

Wikimedia Eesti, koos väikese meeskonnaga alustas Eesti kirjandusklassika digitaliseerimise  ja avalikuks tegemise projekti (http://et.wikisource.org/wiki/Esileht). Lisaks sai muudetud avalehte, kuhu lisati üleskutse raamatute digitaliseerimisega ühinemiseks:  meie eesmärgiks on ära digitaliseerida ja kokku tuua kogu vanem Eesti kirjandus. Vajame vabatahtlike, kes sooviksid digitaliseerida raamatuid. Kui soovid aidata, siis loe lähemalt siit:http://et.wikimedia.org/wiki/Eesti_kirjanduse_digiteerimise_projekt

Kontakt: ivo.kruusamagi(at)gmail.com


+ Suhtlusportaal keele õppimiseks ja integratsiooni soodustamiseks 

Projekti eesmärgiks on luua internetikeskkond, kus erinevat emakeelt kõnelevad inimesed saaksid keele õppimise eesmärgil omavahel vestelda.

Veebileht | Kontakt: Märt Põder, boamaod(at)gmail.com, 55643754 


+ Tehnikaringlus

Tartus edukalt alustatud tehnikaringluse projekt ( http://tehnikaringlus.com/ ), kus tehakse korda vanad katkised arvutid ja muu tehnika, mis jõuam hiljem inimesteni, kes ise tehnikat osta ei jõuaks.

Veebileht | Kontakt: tehnikaringlus(at)gmail.com


+ Kodutänav - minu tänavapikkune kodu

OTSIME MEESKONDA EESTVEDAJAID, kes soovivad korraldada kodutänava kogukonda ühendavat üritust.

10. juunil on Sul lõpuks hea ettekääne sõlmida tutvust selle üle tee noormehega, kes alati nii vahvalt ümiseb, juua naabrinaisega tassike teed või pidada maha malepartii soliidse vanahärraga tänava lõpust. Sel juunikuu pühapäeval avavad tartlased koduhoovid oma naabritele, et nende tänavast saaks kodune ja tugeva ühistundega naabruskond. 

Selleks, et Kodutänav teoks saaks ja kogukonnatunne Tartus jõudu koguks, on meil vaja teie abi. 

Kui sina elad mõnel Tartu tänaval ja tahaksid, et sinu naabrid oleks ka sinu tuttavad ja sõbrad ning oled valmis sellesse ettevõtmisse oma aega ja entusiasmi panustama, siis võiks Sinust saada üks meie ürituse eestvedajatest. 

Kes on EESTVEDAJA ja mida ta teeb?

- uurib oma naabritelt järele, kas ja kellel on soov tuttavaks saada, oma hoov tänava elanikele avada ning üheskoos Kodutänava päeva korraldada;
- loob naabrite ja ürituse korraldajatega koostöös päeva programmi;
- koordineerib oma tänava tegevust ürituse toimumise päeval

Eestvedajana osalemiseks saada sooviavaldus kontaktandmete ja oma kodutänava nimega hiljemalt 6.maiks Annika Tederile (annikateder@gmail.com58 115 020) või Mari-Liis Nummertile (lyz@ut.ee51 922 019).

+ Jänese matkaraja arendamine

Inkubaatori raames valmis kiri kohalikele omavalitsustele arutamaks koostöö ettepanekut matkaradade tegemiseks, MTÜ loomiseks ja detailplaneeringu algatamiseks.Jaga Facebookis