Näitus "Kroon, leib ja roosid - 800 aastat Tüüringeni Elisabethi sünnist "03.10.-21.10.07

 

Näitus on üleval Domus Dorpatensise hoovimaja kaminasaalis (Ülikooli 7, Tartu) ja on avatud kolmapäeviti ning reedeti 03. -21. oktoobrini, kell 12-17.  Sissepääs on tasuta.

Tartusse jõudis stendinäitus 1237. aastal katoliku kiriku poolt  pühakuks kuulutatud Ungari kuningatütrest ning Tüüringi vürstinnast  Elisabethist (1207-1231).

Kroon, leib ja roosid võtavad kokku Tüüringi Elisabethi - keskaegse  kristluse ühe silmapaistva kuju - olemuse.
See imeline naine ning tema elavast jumala sõnast kantud elu mõjub  veel tänapäevalgi oma vahetuses muljetavaldavana. Ungari kuninga  tütrena kasvas ta üles Tüüringi hiilgavas krahviõukonnas ja pühendas  oma elu lõpuaastad Marburgis ligimesearmastusele.
Elisabethi elu võib mõista kui ajastu peeglit ning ühtaegu ka kui  täielikku loobumist varem kindlaksmääratud eluteest, teenimaks  Kristust, kelle ta leidis vaestes, haigetes ja hüljatutes.

Kroon, leib ja roosid peegelduvad ka näituse ülesehituses. Kui näituse  esimene kolmandik kajastab Elisabethi päritolu ja elukäiku, siis teine  osa tutvustab tema tegevust, pühakukskuulutamist ning austamist  reformatsioonieelsel ajal. Näituse viimane osa kajastab Elisabethi  eeskuju järgi elamist reformatsiooniajast kuni tänapäevani välja.

Näituse algatajad soovivad Tüüringi Elisabethi 800. sünniaastapäeva  tähistamisega juhtida võimalikult suure hulga inimeste tähelepanu tema  isikule. Elisabethi rõõmus ja vahetevahel muretu, tarkuse ja töökusega  ühendatud vaimsus võiksid ehk näitusekülastajailegi innustust anda.Nii noored kui ka vanad, ajaloo kui ka vaimulike huvidega, usklikud ja  kahtlejad saavad Elisabethi mälestusest osa, innustust ning ergastust  omaenese tegemisteks.

http://www.800-jahre-elisabeth.de/

Näituse korraldajateks on Kurhessen-Waldecki Evangeelne Kirik, Hesseni  ja Nassau Evangeelne Kirik, Kurhessen-Waldecki Diakooniatöö  Organisatsioon ning Eesti Evangeelne Luterlik kirik.