Kohtumisõhtu "Avastusretked": Mehhiko 19.04.2010

Esmaspäeval, 19.aprillil oli Domuses kohtumisõhtu Anni Ojaga, Tallinna Ülikooli doktorandi ja keeleuurijaga. Anni tuli, kaasas käsitsimeisterdatud mänguasjad ja tsillikaunad, laskis Mehhiko muusikal kõlada ja juba oligi publiku ära võlunud. Siis tuli juttu tõsistest teemadest nagu narkokartellid, indiaanlastelt äravõetud maad, suur lõhe elatustasemes. Ja tasakaaluks suud vesistama ajav värske toidu lett, indiaanlased, kes suudavad anda oma järeltulijatele emakeelset kooliharidust, soe Mehhiko natuur ja tugev kokkuhoid pereringis jne. Videvik oli möödunud märkamatult, meie ettekujutus Mehhikost saanud klaarimaks. Sellele aitas kaasa ka tuline supp, mida sai kustutada värske kakaoga.

Anni tõi palju asjakohaseid võrdlusi, mis panid eestlasegi mõtlema oma olemisele. Kui paljudes peredes saadakse igal pühapäeval lõunasöögiks ja jutuvestmiseks kokku, olgu mis on, see jääb igaühe enda mõelda.

Igatahes Mehhiko lugudele oodatakse järge ja ega ta sügisel tulemata jää.

Kuna supp oli väga populaarne, siis jagame retsepti teiega:

Asteegi supp (sopa azteca)

- 6 tomatit
- 2 ancho tšilli kauna (pehme maitsega tšilli, Eesti poes
kättesaadavast oleks lähim asendusvariant võib-olla 1-2 punast
paprikat ja tükike siinmüüdavat tšillit)
- 1 sibul
- 2-3 küüslauguküünt
- veidi õli
- paar kanafileed VÕI pool kana VÕI mõned tükid grillkana
- 1-2 kanapuljongi kuubikut
- toiduõli
- 1 valmis avokaado (kõige paremad on ühe-kahekaupa alusel müüdavad värsked avokaadod, kõva avokaado siia ei kõlba)
- 1 roheline sidrun või laim
- tükk mozzarellat
- pakk tortiljakrõpse (maisist, soolaga maitsestatud)

Kui kasutad toorest kana, keeda see korralikult pehmeks (ilma soolata). Vedelik hoia alles, liha võta välja, lase jahtuda. Kui kuskilt on õnnestunud hankida ancho tšillisid, aja pannil õli kuumaks, viska kaunad õlisse, kuni need suureks paisuvad, võta kaunad välja ja lase neil hetk jahtuda.
Pane blenderisse tomatid, sibul, küüslauk, tšillikaunad (kui neid pole, siis paprika ja tükk meie poes müüdavat tšillit), üks puljongikuubik, natuke vett. Püreeri korralikult. Vala potti natuke õli, sinna peale püree ja hauta püreed keskmisel kuumusel ca 15 minutit. Seejärel lisa kanapuljong või lihtsalt vett, vajadusel maitsesta soolaga, lase keema. Nüüd on supileem valmis.

Serveerimiseks läheb lauale leem ja eraldi kausikestes muud lisandid:
- kanaliha tõmba ribadeks;
- sidrun lõika kaheksaks või väiksemateks tükkideks;
- avokaado poolita, eemalda kivi, viiluta viljaliha noaga ja tõsta see siis lusikaga välja;
- tortiljakrõpsud lihtsalt niisama;
- mozzarella tõmba sõrmedega ribadeks.

Kaussi tõstetakse kõigepealt supivedelik, selle peale lisab iga sööja ise muu. Mozzarella (Mehhikos Oaxaca juust) ribad ja tortiljakrõpsud peaks allapoole minema: mozzarella sulab mõnusalt, tortiljakrõps paisub ja muutub krõbedapoolse klimbikese sarnaseks. Sidrun maitsestab supileent, kuid samal ajal ka kaitseb avokaadot tumenemise eest.