Seminar "Fotograafia": Pulmafoto lugu 24.11.2009

Teisel fotograafiasarja seminaril Pulmafoto luguesines noor pulmafotograaf Maris Arulepp, kes rääkis stuudio- ja pulmafotodest.

Maris selgitas enda pildistatud stuudiofotode põhjal, millal on parem kasutada loomulikku (eriti tähtis on jälgida varje, kui valgust on vähe) ja millal tehislikku valgust, ning kui oluline on jälgida, et pilt oleks nö. foonist lahti. Maris käsitles ka piltide retušeerimist ning piltidele kunstilise efekti andmist, samuti seletas, millised poosid jäävad pildil kenamad (kas siis pigem rõhutada poosi või varjata).

Maris on pulmades pildistanud ligi viis aastat ning oskab vanade traditsioonide kõrval näha uusi ja põnevaid nüansse. Pulmafotod võiks jaotada järgmiselt:

 • Ilupildid – oluline on piltide loomulikkus, mängulisus ning vaba  õhkkond, mitte aga üleposeeritud olek piltidel
 • Pildid registreerimisest/laulatusest – tabada varjatud emotsioone ning väikeseid detaile
 • Peopildid - varjatud hetked ning detailide märkamine

Enne pulma pildistama minekut on oluline:

 • välja selgitada, kas  õnnelik paarike tahab piltidega  albumit, väljaprinditud fotosid, faile plaadil  vms
 • planeerida, kui palju pilte teha, et saaks pruutpaari poolt soovitud koguse, mitu tundi pildistamiseks kulub ja kas on olemas piisav varustus, et tööd  korralikult ja viperusteta teha
 • teada, mitu tundi kulub piltide valimisele,  sorteerimisele, töötlemisele
 • panna pruutpaariga paika ajaplaan
 • koostada laiendatud päevaplaan koos  märkmetega, mida kavatsetakse pildistada  (nimekiri fotodest); planeerida võtted ette, arvestades päikest (varjud) ja ilmastikutingimusi (grupipildid vajadusel siseruumis)
 • olenevalt kliendi soovidest välja arvestada, mitu  head võtet jõuab teha, samuti kliendiga läbi arutada pildistamise stiil (nt. viia paarike parki ning teha nendega  eellavastus, näidata pilte, et näha, kas stiil sobib)
 • uurida enne kirikusse minekut, kuhu ja kui palju saab fotograaf liikuda ja kas välku tohib kasutada; kirikus tuleb olla võimalikult märkamatu, liikudes rahulikult ja  aeglaselt. Laulude ajal on hea teha üldpilte, liikudes kirikus tahapoole
 • piltide töötlemisega mitte üle pingutada, piltide sorteerimiseks võiks kasutada näiteks programmi Adobe Lightroom

Marise 10  nõuannet algajale  pulmafotograafile

1.      Kasuta  zoomobjektiivi  võimu!
Keera ilupiltide tegemisel  alati  zoom maksimumini –  see tagab väga hea  teravussügavuse. Kui oled teiselpool ruumi,  aitab see sul sündmust  jäädvustada ilma  tormamata ja nii saad kindlasti aega kaotamatasündmuse pildile.    
           
2.      Kasuta  võimalusel  teleobjektiivi!
Võimaluse korral kasuta  ilupiltideks/portreefotodeks teleobjektiivi. Lainurkobjektiiv on halvim  valik  portreeks või väikese  grupi jäädvustamiseks, sest see laiendab näo proportsioone. Teleobjektiiv aga kitsendab  nägu.

3.      Kasuta detailide jäädvustamiseks  makro-objektiivi!
Kasuta makro-objektiivi suures plaanis detailide jäädvustamiseks. Foto pereliikme naeratusest, pruudi ehetest, pisarast silmas võib olla meeldejäävaks ning selle jäädvustamiseks on vaja väikest teravussügavust.

4.      Grupipildi jaoks kasuta  lainurka!
Kasuta võimalikult laia lainurka, eriti oluline on see suuremate gruppide puhul, et saada ikka kõik inimesed  pildile. Proovi inimesed mahutada võimalikult vähestesse ridadesse.

5.      Peegelda välku, kusvõimalik!
Peegelda välku lakke, et saada loomulikumat valgust. See aitab ka punasilmsuse puhul, kuid töötab ainult madalate valgete lagedega. Eemalda punasilmsus tehes kohe pärast esimest pilti veel üks foto! See annabvõimaluse pildistatava pupillidel kohaneda,  mis omakorda teebki järgmise foto  ideaalseks.

6.      Ära lahku kodust kiire valgusjõulise objektiivita, eriti kui on  tegemist  vähese valgusega ruumiga!
Fikseeritud valgusjõuga (F) 2,8 objektiiv on  selles olukorras ideaalne, eriti kirikutes,  kus sageli ei ole lubatud välku kasutada. Leia endale objektiiv, millel on fikseeritud  maksimaalselt kinnine ava (f/1:2,8), mitte see, mis varieerub (f/1:3.5-6.3).

7.      Pikemat jalgsimatka hõlmava pulma puhul paki kaasa kompaktsed objektiivid!
Minu lemmikud on 18-200 mm ja 28-300 mm objektiivid – neil on küll kinnine ava, mis  varieerub zoomiga, aga nad on kerged ja väikesed, mis jalgsimatka puhul on eriti oluline.

8.      Ära unusta lisa-akusid!
Ära lahku kodust lisapaari akude või  patareideta. Laetavad akud on palju võimsamad kui  patareid. On mõttekas kanda oma kaamerakotis  lisapaari akusid ja laadijat.

9.      Kaitse objektiivi!
Sageli kasutatakse objektiivi  kaitsmiseks tavalisi UV-filtreid, kuid see võib teinekord jätta mulje justkui oleks pildistatud läbi akna. Selle asemel kasuta varjukit, mis kaitseb objektiivi soovimatute peegelduste eest.

10.  Ära kunagi unusta valvsust, sest nii võid hea emotsiooni või hetke maha magada!
Samal ajal kui jäädvustad mänge ja tegevusi, püüa ka külaliste ja pruutpaari  ilmeid.