Kirjandusõhtu "Schiller 250": Friedrich Schilleri teosed 15.12.2009

Sarja neljas ning ühtlasi viimane üritus tutvustas Schilleri teemalist rändnäitust ning ülevaatlikult ja loominguliselt Schilleri teoseid.  

Üritus toimus kahes osas: esimesena esines Sabina Zinovjeva Eesti Rahvusraamatukogu saksa saalist, kes rääkis slaidiesitluse abil Rahvusraamatukogu rändnäitusest, mis Schilleri juubeliaasta puhuks koostati. Näitus kasutab erinevaid meediavahendeid ja koosneb kuuest osast.


1)      Reisiraamatud Weimari ja Marbachi kohta

2)      Schilleri biograafiad erinevate vaatepunktide ja fookustega

3)      Schilleri looming (näidendid, luuletused, jutustused) raamatutes ning DVD- ja CD-plaatidel; õpikud, mis aitavad tema teoseid tõlgendada.

4)      Artiklid saksa ajakirjast „Der Spiegel“ Schilleri teemal

5)      Schiller internetis (Schilleri aasta, raadio ja telekanalite erileheküljed)

6)      Lisamaterjalid (ristsõnad, viktoriinid, fotoromaan jms.)


Huvi korral on võimalik Rahvusraamatukogult seda näitust laenutada. Ettekanne lõppes viktoriiniga, mille käigus kaks ürituse osalejat võitsid väiksed auhinnad.

Pärast kohvipausi tutvustas ürituse teises osas Rakvere gümnaasiumi õpilane Mart-Aleksander Lepanen väga ilmekalt ja ülevaatlikult huvitavaid fakte Schilleri elust ja tema teoste tekkimisest. Ettekanne oli hea sissejuhatus huvitavalt kokkupandud teatrietendusele. Mängiti stseene näidenditest „Don Carlos”, „Orleansi neitsi”, „Röövlid” ja „Wilhelm Tell”. Etendus koosnes erinevate Schilleri teoste tuntumatest katkenditest, näiteks kuulus stseen „Wilhelm Tellist”, kus Tell peab oma poja pea pealt õuna maha laskma. Stseenide taustaks mängiti viiulimuusikat.

Lühietenduse lavastajaks oli Aili Teedla ning õpilaste juhendajaks Rakvere gümnaasiumi saksa keele õpetaja Maie Põdramägi. Täname kõiki osalenuid veelkord ilusa näitemängu ja pühendumuse eest! Mängisid: Maria Aava, Triin Miilman, Ringo Ramul, Anette-Helene Rätsep, Peeter Tiimus, Arni Omler, Karmen, Madis Lundre, Lauri Mäesepp, Tanel Siiman. Viiulit mängis Maria Tiimus ning laulu „Ood rõõmule” laulis Kristiina Leiman.


Üritust toetas Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond Tallinnas.