Seminar "Fotograafia": Stuudiofoto lugu 07.12.2009

Kolmandal fotograafiasarja seminaril ”Stuudiofoto lugu” esines ’Raefoto’ omanik ja fotograaf Vadim Vlassov, kes rääkis stuudio- ja grupifotodest.

Fotostuudio on valgusega eksperimenteerimise labor ning enne stuudiopildistamist on oluline endale selgeks teha, millist fotot me soovime (portreefoto, aktifoto, tootenäidiste pildistamine kataloogidele).


Stuudio puhul on olulised selle mõõtmed, värvus (üks eelistatumaid värve on hall), sisepeegeldused, erinevad taustad ehk foonid ning rulood, kangad ja kardinad efekti andmiseks. Korraliku stuudiopildistamise varustuse hulka kuuluvad välgud, valgustid, sondid (läbivad ja peegeldavad), softboksid, peegeldid, helestid, toonivad peegeldid, statiivid, kandurid, konsoolid ning kärjed ja sõelad suunatud punktvalguse ja valguslaikude tekitamiseks.


Ideaalse stuudiovalgustuse põhielementideks on põhivalgustus ehk peamine võttevalgus, täitevalgus, tausta- ehk foonivalgustus, tagant- ehk kontravalgus ning efektivalgus. Vadim Vlassov demonstreeris õige valgustuse valimist fotodega. Samuti rõhutas fotograaf, et kahekordne vahemaa suurendamine vähendab valguse tugevust neli korda (pöördruudu seadus) ning varjudeta portreel tõuseb esile jume ja kena naha tekstuur.


Kodus stuudiopildistamist eksperimenteerides on olulised komponendid: valgus (päevavalguse, hõõglambi- ja halogeenlambi valguse kasutamine), taustade, kardinate ja kangaste kasutamine. Ise fotograafi juurde minnes on tähtsal kohal meeleolu, hoiak, riietus (eelkõige must värv), fotograafile oma soovidest rääkimine ning oma fotograafi usaldamine. Iga naine oma kaunimas naiseilus ja iga mees oma parimas meheeas peab laskma endast korraliku stuudioportree teha!


Grupifotode puhul on oluline varem ette mõelda, kuidas grupp paigutada (vajadusel kasutada tõstukit, redelit, treppi). Fotograaf peab suutma grupi tähelepanu köita, gruppi innustada ja luua hetkemeeleolu.