Domus Dorpatensis - uudised ja postitused


Jälgi meid Facebookis:

Hädaabi kõigile, visualiseeritud riigieelarve, m-kool ja palju muud kasulikku... (2)

Martin A. Noorkõiv, Domus Dorpatensise tegevjuhi kohusetäitja 01.03.11

Foto: Ragnar Sass

Sel nädalavahetusel toimus järjekordne Garage48 üritus. Sedakorda küll aga hoopis teistsuguse suunitlusega kui varem - sel korral nimelt ehitati lahendusi, mille eesmärgiks ei ole mitte teenida raha, vaid ühiskonda.

Olles ise varem ühe korra Garage üritusest osa võtnud ja näinud, kui raske on tegelikult see väljakutse, teha nullist uus teenus valmis 48 tunniga, siis pean ütlema, et seekordsed osalejad võivad endaga üsna rahul olla, kuna saadud tulemus on väga hea! Kõigist ei hakka rääkima, aga mõned märgiksin siinkohal ära (suvalises järjekorras, isikliku sümpaatia järgi).

Tõeline open data

Üks selle korra eesmärkidest oli leida kasutust riigi poolt niikuinii kogutud ja avaldatud andmetele (nn. open data) ning neid niimoodi esitada, et neist parem aru saada oleks. Just sellega saigi hakkama Keskkonnateadete meeskond ja seda kusjuures ka nii, et silmale on ka täitsa hea vaadata.

Idee on siis selles, et saad vaadata, mida sinu kodukoha läheduses looduses tehakse. Seda, et keegi prügi kuhugi viinud on, teada ei saa, kuid kui on plaanis mingid arendused või kaevandamised või midagi muud sellist, mida eRIK ametlikest teadaannetest leida võib, siis see paigutatakse ilusasti kaardile ning saad lihtsasti ülevaate enda geograafilises läheduses toimuvast.

Teine sarnane teenus on OpenTransit Estonia, mis kogub kokku avalikult kättesaadava informatsiooni ühistranspordi kohta ning võimaldab nii reise planeerida. Kuigi siinkohal tekib minul küsimus, et miks seda peatus.ee kõrvale vaja on, aga võib-olla ei ole ma lihtsalt nende erinevusest aru saanud?

Hädaabi, m-kool ja teised

Praegune hädaabi kutsumise süsteem eeldab, et inimene on võimeline helistama ning selgitama oma probleemi. 112 mobile eesmärgiks on võimaldada aga kõigil, see tähendab ka kuulmis- ja rääkimishäiretega inimestel endale abi kutsuda. See olevat väidetavalt plaanis olnud riigil ning kuuldavasti oleks riigihanke suurus olnud 318 000 eurot! Nüüd tehti see aga ära 48 tunniga ja peaaegu null kuluga.

Lisaks tehti valmis mobiilne kasutajaliides e-kooli jaoks, kaotatud-leitud lemmikloomade portaal (mis näeb muide välja väga kena ja tundub ka pärast lühikest katsetamist täiesti töötavat) ja palju muud põnevat, mille leiad siit.


meieraha.eu

Eraldi tooksin veel välja ka meieraha.eu, mis pani raskesti hoomatava Eesti riigieelarve sellisesse formaati, et igaüks võib paari minutiga ilusa ülevaate saada. Väga hea mõte ja teostus, David McCandless oleks uhke!

Kohtume Domuses

Seekordse Garage48 ürituse üheks eripäraks on ka see, et kohe alguses oli sisse planeeritud ka jätkuüritus, mis toimub Domuse projekti, Eesti Kodanikuühiskonna Nädal, raames aprillis ning siinsamas Domus Dorpatensise ruumides. Täpsemalt selle ürituse kohta juba tulevatel nädalatel, kui nädala informatsiooni vaikselt järjest rohkem levitama hakkame.

Igatahes, loodame, et sellel nädalavahetusel sündinu on alles algus ning nüüdsest hakkab järjest rohkem taolisi open datat kasutavaid teenuseid tekkima. Elame, näeme ning aitame jõudumööda ka kaasa!
Jaga Facebookis

Kommentaarid

Martin 13.03
Loe lisa ka siit: http://www.siimteller.com/2011/02/e-eesti-on-surnud-riik-tappis-ta/


Martin 13.03
Ja veel teemakohast lugemist: http://www.epl.ee/artikkel/593398 ja http://memokraat.ee/2011/02/zuriiliikme-markmeid-garage48-lt/


Kommenteeri

Email again: