Domus Dorpatensis - uudised ja postitused


Jälgi meid Facebookis:

Projekt Mäluvara: kuidas me teame, kui me ei küsi? (0)

Mirjam Lepikult, Domus Dorpatensise projektijuht
23.03.11
Projekt Mäluvara sündis tähelepaneku tõttu, et üle eri keelt kõnelevate kogukondade piiride ulatub liiga vähe puhtinimlikku siirast teavet üksteise elukogemustest ja tähelepanekutest. Kus aga pole otseseid teadmisi, seal laiutavad paraku paljuski negatiivsed eelarvamused.


Pole saladus, et äärmuslike juhtudena peavad meie - tänase Eesti - mõttemaailmas vaibumatut võitlust kaks müütilist koletist: okupant ja fašist. Just nagu Eestimaal inimesi ei elakski! Ja ometi on ilmselge, et sellised pingekolded, "puntrad" mõttemaailmas, käivad risti vastu Eesti ja üldse iga südametunnistusega inimese huvidele ja väärtushoiakutele.

Eesti uue kodumaana

Mäluvara küsimustiku alusel saame teada Eestisse nõukogude perioodil elama tulnud inimestelt, mida nad ise seejuures mõtlesid ja kuidas Eesti neile uue kodumaanatundus. Juba saabunud vastuste põhjal on tekkinud ootuspäraselt mitmekesine pilt.Inimlikud kogemused on loomu poolest unikaalsed, mis teebki mälestused põnevaks ja  väärtuslikuks.


Üks huvitavamaid, kuid kahjuks ka valusamaid õppetunde sellest projektist jääb aga vähemalt esialgu "kulisside taha". Nimelt nende inimeste põhjendused, kes keelduvad oma mälestusi jagamast: ühed vastajad on solvunud (mille peale - seda peab täpsemalt teadma, et mõista); teised kardavad (aga mida? Vastused loovad läbi tänapäeva kaugesse ajalukku ulatuva pildi); kolmandad on lihtsalt tagasihoidlikud (see on mõistetav). Olles mõnikord pikalt kuulanud inimesi kõnelemas kõigist neist muredest ja hirmudest, küsin lõpuks, kas siis sellist mälestusteraamatut, nagu me püüame koostada, on üldse vaja. Ja vastus on alati üks: "On vaja, isegi väga vaja!"

Lugupidamine küsitluse osalejate vastu

Sellest tuleneb projektijuhi peamine järeldus oma tööst: sügav lugupidamine nende inimeste vastu, kes on nõustunud oma mälestusi jagama. See on suur heategu nii meile kui ka tulevastele põlvedele ning nõuab rohkem julgust ja head tahet, kui meie, eestlased,  oskame oma igapäevaelus ette kujutada.


Rohkem infot projekti kohta: www.maluvara.ee

Jaga Facebookis

Kommentaarid

Kommenteeri

Email again: