Domus Dorpatensis - uudised ja postitused


Jälgi meid Facebookis:

TED2011: Knowledge revolutionist Radical collaborationini (5)

Meeli Mullari, Noored Liidrid juhatuse liige 13.03.11


Millest koosneb elu? Mis on teadvus? Kuidas saab miski olla kahes kohas korraga? Need on ainult mõned küsimused, millega tänavusel TEDil, mille otseülekanne 2. märtsil Domuses toimus, tegeleti. Juba esimesel sessioonil, mille nimeks oli ka sobivalt Deep Mystery suudeti esitada küsimusi ja välja tuua uusi avastusi, mis panevad kahtlema selles, mille kohta võiks öelda, et me kindlalt teame.

Felisa Wolfe-Simon rääkis hiljuti avastatud bakteritest, mis on suutelised kasutama fosfori asemel arseeni, integreerides arseeni fosfori asemel DNAsse, fosfolipiididesse, ATPsse ja muudesse vajalikesse rakustruktuuridesse. Kui juba maa keskkonnas elav bakter on nii eriliseks eluviisiks valmis, siis milline võiks olla elu mujal, kus keskkonna tingimused on radikaalselt erinevad? Kas me üldse oskaksime maavälist elu otsida ja kas me oskame seda näha, kui me selle kord leiame?

Neuroteadlane Antonia Damasio arutles mõistuse ja teadvuse olemuse üle. Kuidas tekib isik, kelle iseloom on päevast-päeva ühesugune? Mis tagab sellise järjepidevuse?Kvantfüüsik Aaron O’Connel tõi välja, et kui kõik meie ümber olev koosneb osakestest, mis alluvad kvantfüüsika seadustele ja saavad olla korraga kahes kohas, siis miks ei peaks need asjad olema võimelised ühel hetkel mitmes kohas olla? Pärast mitmeid laboris viibitud aastaid suutis ta ka näidata, et täiesti tühja kambrisse pandud pisike rauatükk näiteks on selleks võimeline. Oma kõne lõpetas ta väga huvitava järeldusega: “Seega ühendused kõige sind ümbritsevaga sõna otseses mõttes defineerivad, kes sa oled.”


Järgmises Sessioonis Worlds Imagined räägikisid inimesed, kes on oma erialale mitmeid uusi ideid toonud. Julie Taymore rääkis näiteks teatrist ja Morgan Spurlock filmindusest.

Bill Ford rääkis, kui keeruline oli Fordis tulla välja ideega, et see võiks olla keskkonda säästvam. Sammuti kirjeldas ta hetkeolukorda, mis valitseb maailmas, kus tema esiisad olid arvanud, et igaühel võiks olla auto... ja kuidas tänapäeval hiinlased 11 päevas ummikus istuma peavad. Milline oleks jätkusuutlik lahendus nii keskkonna seisukohalt, kui inimeste seisukohalt?Minu isiklik lemmik sellest blokist oli Pepsi CEO Indra Nooyi, kes on pärit Indiast. Üles kasvades nägi ta, kuidas käitusid erinevad firmad tema kodumaal – mõned väga teadlikult, teised hoolimatult. Pepsis ohjad enda kätte võttes teadis ta kohe, et tahab viia läbi muutusi, mis muudaksid firma vastutustundlikumaks ja annaksid sellele suurema eesmärgi. Seda on ta nüüdseks erinevate projektide näol teinud ja soovib samas vaimus jätkata.

Knowledge Revolution sessiooni jaoks oli esinejad välja valinud Bill Gates ja ütleks, et ta tegi suurepärase valiku. Juttu tuli projektidest, kuhu olid kokku sattunud julged ideed, ettevõtlikud inimesed ja suured probleemid.Amina Az-Zubair naasis pärast UKs õppimist oma kodumaale Nigeeriasse. Seal osales ta projektides, kus üritati saavutada MDGsid (Millennium Development Goals - http://www.un.org/millenniumgoals/). Selle käigus tehti küladesse kaevusid, jagati inimestele tasuta sääsevõrke (see aitab takistada malaaria levikut) ja palju muud. Oma eesmärkide saavutamiseks kaasasid nad riigis tegutsevaid firmasid ja kohalikke omavalitsusi. Lisaks muule abile andsid firmad tagasisidet, kas kohalikud omavalitsused on rahaga teinud just seda, mida lubasid. Viimastelt nõuti ka raporteid – nii tehti kindlaks, et ressursid jõuaksid abivajajateni. Lisaks sellele muutis see eelarved läbipaistvamaks ja vähendas selle kaudu korruptsiooni ja tugevdas demokraatiat. Loomulikult ei väitnud ta, et kõik on nüüd hästi, kuid märkimisväärne algus on igal juhul tehtud.

Bruce Aylward rääkis pingutustest, mis on tehtud selleks, et hävitada polioviirust. Polioviirus põhjustab lastehalvatust ja oli kunagi tohutu probleem ka Lääne riikides. Tänapäeval on selle levik küll vähenenud ja neid juhte esineb ainult üksikutes vaestes riikides. Siiski enne, kui see viirus ei ole täielikult maailmast kadunud, ei või kindel olla, et tänapäeva globaliseerunud maailmas ei teki uusi plahvatuslikke epideemiaid. Nüüdseks on 20 miljonit vabatahtlikku tervishoiu töötajat loonud võrgustiku, tänu millele on võimalik vaktsineerida 500 miljonit riskipiirkondades elavat last igal aastal ja korduvalt. Ligipääs nendele piirkondadele võimaldab ka sealsetele inimestele muu abi, näiteks tasuta sääsevõrkude, kohaletoimetamise.

Oma kõne võttis ta kokku mõtlemapaneva lausega: „Õige asja tegemiseks ei ole kunagi valet aega.“

David Chrsitian tegi väga hästi hoomatava kokkuvõtte maailma ajaloost ja evolutsioonist, et seletada, kui keeruliseks on tänapäeva maailma arenenud ja miks.Ka selle päeva viimane sessioon Radical Collaboration pakkus palju põnevust ja päädis TEDi auhinna üleandmisega kunstnik JR-le, kes on oma kunstiga tõmmanud suurt tähelepanu mitmele olulisele probleemile.

Kokkuvõttes võiks öelda, et tegu oli väga põneva ja inspireeriva üritusega. Kuigi see kestis kaua (18:30-04:45), oli see üleval olemist väärt. Pauside ajal sai une vastu võidelda teiste osalejatega kuuldu üle arutades ja sessioonide ajal, peab ütlema, oli päris lihtne üleval püsida. Tavalistele filmiõhtutele, kus und on raske eemal hoida, eelistaksin iga kell Domuses toredate inimestega TEDxlive’il osalemist.

Jaga Facebookis

Kommentaarid

Martin 13.03
Selleaastase konverentsi live ülekande üritusel (TEDACTIVE) tegid mõned osalejad nädala jooksul valmis ka ühe laheda muusikavideo :) http://vimeo.com/20660248


TEDx 13.03
Kõigile TED-i ja TEDx-i fännidele veel infoks, et järgmine Eesti TEDx toimub Tallinnas 18. aprillil 2011 Salme Kultuurikeskuses!


Martin 13.03
Kas esinejaid ka teada juba? Või millal välja kuulutatakse? :)


TEDxTallinn 16.03
Siia tuleb mõne aja pärast: http://www.tedxtallinn.org/esinejad/


Kadi 27.03
Ainult kolmandik kohti on veel vabad!


Kommenteeri

Email again: